DomůAktualityZ listopadového zasedání výkonného výboru

Z listopadového zasedání výkonného výboru

V pondělí 4. listopadu 2024 proběhlo 9. zasedání výkonného výboru, jehož průběh se nesl mimo jiné v duchu finálních organizačních příprav sněmu. Ladily se poslední detaily jeho časového rozvrhu a členové výkonného výboru si vzali za svůj úkol připravit prezentace k předloženým materiálům na sněm.

Během jednání členové prezidia poděkovali končícím členům výkonného výboru za jejich působení nejen v něm, ale i v odborných výborech, jmenovitě paní Pěvě Čoukové, Michalu Štěpánovi a Vladimíru Zelenkovi.

Dále na programu jednání byly, kromě operativních záležitostí, zejména tyto dva body:

  1. výsledky dohledu RVDA nad systémem KPV a přípravných kurzů před auditorskou zkouškou,
  2. výsledky a zpráva z dotazníkového šetření středních a malých auditorských praxí.

Členové výkonného výboru se seznámili s příchozím protokolem RVDA o dohledu nad systémem KPV a přípravných kurzů před auditorskou zkouškou. Jde o výstup z provedené kontroly, jež probíhala v období od června do srpna 2024. Za komoru s kontrolní skupinou RVDA komunikovali primárně zástupci Výboru pro auditorské zkoušky (VAZ) a Výboru pro KPV (VKPV) a příslušní zaměstnanci komory. Tento protokol neobsahoval žádná identifikovaná zjištění, pouze závěry doporučujícího charakteru. Těchto doporučení je celkem jedenáct, z toho pět týkajících se přípravných kurzů před auditorskou zkouškou či systému auditorské zkoušky a šest KPV.

V oblasti auditorské zkoušky a přípravných kurzů RVDA doporučuje např. formálně nastavit interní postupy při jejich organizaci vč. nastavení pravidel při využívání IT během zkoušky či doporučuje stanovit jasná striktní pravidla pro omlouvání se z účasti na zkoušce. Dále RVDA navrhuje dílčí zásahy do zkušebního řádu reflektující skutečné požadavky na rozsah žádostí o přezkoumání výsledku hodnocení.

V oblasti KPV se doporučení týkají např. zpracování a implementace podrobných metodických pokynů, které detailněji naváží na vnitřní předpis týkající se KPV. Nad to RVDA navrhuje vypracovat formální dokument (jakýsi statut) upravující jednotlivé činnosti VKPV. Protokol RVDA dále zmiňuje doporučení v zavedení systematického monitoringu všech vzdělávacích akcí, kladení důrazu na jasná kritéria pro výběr lektorů či nastavení pravidelných kontrol externích vzdělávacích agentur, se kterými má komora uzavřené memorandum o spolupráci.

Výkonný výbor proto uložil VKPV a VAZ zabývat se doporučeními RVDA a případně je zapracovat. RVDA bude o konkrétních způsobech vypořádání v šestiměsíční lhůtě informována.

Druhým zajímavým bodem jednání bylo seznámení se s výsledky dotazníkového šetření středních a malých auditorských praxí. Dotazník zodpovědělo celkem 222 auditorských praxí. Konkrétní analýzu či závěry z obdržených odpovědí připravuje Výbor pro SME/SMP. Předseda výboru Radomír Stružinský z nich zpracoval i samostatný článek Výsledky dotazování malých a středních auditorů.

Z ostatních projednávaných bodů výkonný výbor:

  • schválil jmenování odvolací zkušební komise,
  • schválil obsazení zkoušek zkušebními komisaři na II. pol. 2024 v upraveném složení,
  • schválil termíny jednání výkonného výboru na rok 2025,
  • schválil termíny kurzů a zkoušek pro rok 2025.

Autor