Sněm auditorů se konal 11. listopadu 2024 již tradičně v kongresovém centru hotelu Olšanka v Praze. Díky dostatečnému počtu účastníků mohl proběhnout jako sněm řádný. V průběhu sněmu bylo uskutečněno 30 hlasování a v rámci voleb bylo obměněno složení volených orgánů komory, tedy výkonného výboru, dozorčí komise a kárné komise. Nový výkonný výbor zvolil na druhé dvouleté funkční období prezidentem komory Ladislava Mejzlíka, prvním viceprezidentem Milana Bláhu a viceprezidentkou Hanu Mužátkovou. Prezidium tedy bude nadále pracovat ve stejném složení.
Organizační záležitosti
Prezident komory Ladislav Mejzlík zahájil sněm a přivítal nejen přítomné účastníky, kteří se registrovali včetně plných mocí (jejichž počet přesahoval 300), ale přivítal také přítomné členy komory a hosty, např. vrchního ředitele sekce Daně a cla MF ČR Stanislava Koubu či prezidenta RVDA Pavla Racochu a další.
Ředitel komory Martin Dvořák následně konstatoval, že je přítomno celkem 473 členů komory (osobně nebo prostřednictvím udělení plné moci), což představuje více než třetinu všech auditorů. XXIX. sněm auditorů byl tedy usnášeníschopný jako řádný sněm. Dále Martin Dvořák informoval o způsobu hlasování pomocí elektronických staniček, které bylo na tomto sněmu použito poprvé. Bylo provedeno testovací hlasování, aby se ověřila jeho funkčnost a aby si přítomní auditoři vyzkoušeli používání hlasovacích zařízení. V tu chvíli bylo vydáno celkem 169 staniček a prostřednictvím nich bylo k dispozici celkem 475 hlasů auditorů.
Hlasování zajišťovala společnost Gemini Trade, která byla pověřena technickým a organizačním zabezpečením sněmu. Volby do orgánů komory byly provedeny pomocí klasických papírových volebních lístků, které bylo třeba po vyhlášení voleb vhodit do urny. Pracovníci společnosti Gemini Trade, bohužel, při vydávání volebních lístků nedopatřením vydali některým účastníkům více hlasovacích lístků, než mělo být, a proto byly již vydané hlasovací lístky prohlášeny za neplatné. Auditorům byly vydávány nově vytištěné hlasovací lístky, které se barevně odlišovaly od těch původních. To však způsobilo časový posun zahájení voleb až na přestávku na oběd a v konečném důsledku také posunutí času vyhlášení výsledků voleb. Sněm volil do výkonného výboru sedm členů a čtyři náhradníky, do dozorčí komise pět členů a čtyři náhradníky, do kárné komise tři členy a dva náhradníky a do volební komise jednoho člena.
Předmětem prvního ostrého hlasování prostřednictvím elektronických staniček bylo právě schválení toho, že o všech projednávaných bodech programu sněmu se bude hlasovat elektronicky, což bylo drtivou většinou hlasů schváleno.
Martin Dvořák následně ohlásil volbu mandátové komise (Zdeněk Grygar, Jana Pilátová a na návrh z pléna Radomír Stružinský), návrhové komise (Blanka Dvořáková, Pěva Čouková a na návrh z pléna Michal Štěpán) a volbu ověřovatelů zápisu (Milan Bláha a Hana Mužátková). Všichni navržení byly sněmem v rámci hlasování schváleni.
Důležitým bodem jednání sněmu bylo schválení vlastního programu sněmu, jehož návrh byl předem zveřejněn v materiálech sněmu a k němuž přišla jedna připomínka od auditora Jaromíra Adamce, který navrhl rozšíření programu sněmu o bod úprava Jednacího řádu sněmu KA ČR. Prezident komory stručně shrnul podstatu připomínky (oznámení o konání sněmu na úřední desce komory a rozeslání pozvánky a materiálů na sněm prostřednictvím datových schránek) a informoval o jejím projednávání ve výkonném výboru i o výsledném stanovisku výkonného výboru: přijmout návrh Jaromíra Adamce. Zároveň se omluvil všem auditorům, kterým pozvánka na letošní sněm přišla do datové schránky vícekrát, což bylo způsobeno technickou chybou na straně poskytovatele systému pro rozesílání zpráv do datových schránek, který chybu odstranil. Zároveň informoval, že komora je orgánem veřejné správy a za odesílání datových zpráv neplatí žádný poplatek. V následném hlasování sněm stanovisko výkonného výboru schválil a schválil i program sněmu doplněný o návrh Jaromíra Adamce.
K úkonům administrativního rázu ještě patřilo jmenování a schválení skrutátorů. Pak už dostali slovo hosté.
Vystoupení hostů
První k auditorům promluvil Stanislav Kouba. Mimo jiné popsal, jak probíhal legislativní proces týkající se předkládání a ověřování zpráv o udržitelnosti v ČR, a poděkoval komoře za přípravu auditorů v oblasti ESG a také auditorům, v jejichž kompetenci ověřování těchto zpráv bude.
Pavel Racocha zhodnotil spolupráci KA ČR a RVDA jako velmi dobrou, a to například právě při úpravách vnitřních přepisů komory předkládaných ke schválení sněmu. Rovněž zmínil rozšiřující se nároky na reporting společností a význam auditorů při jeho ověřování. Zdůraznil, jak jsou výroky auditora důležité pro transparentnost a důvěru nejen v podnikatelském prostředí.
Petra Pospíšilová, prezidentka Komory daňových poradců ČR, pozdravila všechny auditory a zmínila blízkost profese auditora a daňového poradce, protože zhruba jedna třetina auditorů jsou rovněž daňovými poradci. Informovala o jednání valné hromady Komory daňových poradců ČR, které proběhlo 8. listopadu 2024, a popřála sněmu komory auditorů úspěšné jednání.
Magdalena Králová, prezidentka Svazu účetních ČR, ve svém vystoupení poukázala na spjatost účetní a auditorské profese. Zdůraznila, že audit dává výsledkům práce účetních punc kvality a hraje nezastupitelnou roli v procesu poskytování informací pro rozhodování uživatelů účetních závěrek.
Milan Mozolák, prezident Slovenské komory auditorů, hovořil o významu a výhodách digitalizace na komoře, přičemž uvedl, že slovenská komora organizovala svůj poslední sněm v kombinované formě, tedy prezenčně i online, a to včetně kompletního elektronického hlasování. Dále se zmínil o ověřování zpráv o udržitelnosti na Slovensku a informoval o tom, že jím jsou (stejně jako v ČR) pověřeni auditoři a komora provádí doplňující vzdělávání pro oblast ESG a vydává na jeho základě slovenským auditorům příslušná oprávnění.
Krátce na sněmu vystoupil také rektor Vysoké školy ekonomické v Praze Petr Dvořák, který zmínil roli VŠE jako „dodavatele“ absolventů nejen pro auditorskou profesi, poděkoval za spolupráci s Komorou auditorů ČR a zmínil také spolupráci Fakulty financí a účetnictví VŠE v Praze s profesními komorami na půdě Národní účetní rady.
Zprávy o činnosti volených orgánů
Sněm svým hlasování jednotlivě schválil zprávu o činnosti Výkonného výboru (kterou přednesl první viceprezident Milan Bláha), zprávu o činnosti Dozorčí komise (kterou představil a komentoval předseda Miroslav Zigáček), zprávu o činnosti Kárné komise (kterou představila a komentovala předsedkyně Ivana Smejkalová) a zprávu Volební komise (kterou představil Miroslav Kodada).
V rámci tohoto bodu programu poděkoval Milan Bláha všem členům volených orgánů za jejich práci. Uvedl, že je třeba dále propagovat činnost komory a práci auditorů, a mimo jiné zmínil, že komoru čeká rozsáhlá a intenzivní práce v oblasti AML spočívající v přípravě na kontrolu České republiky ze strany evropského dohledového orgánu MONEYVAL, která proběhne na jaře 2026. Krátce byla představena také reforma auditorských zkoušek, jejímž záměrem je mimo jiné snížit počet dílčích zkoušek (na šest), a tím snížit současnou roztříštěnost zkoušek (celkem 12) a zjednodušit a zefektivnit tak stávající zkouškový systém komory.
Hospodaření komory
Viceprezidentka KA ČR Hana Mužátková stručně informovala účastníky sněmu o hospodaření komory v roce 2023 a okomentovala předběžné výsledky hospodaření v roce 2024. Zprávu o hospodaření komory v roce 2023 poté auditoři svým hlasováním schválili.
Sněm taktéž schválil účetní závěrku komory za rok 2023 a uhrazení ztráty za rok 2023 z účtu nerozděleného zisku minulých let. Zprávu auditora o ověření účetní závěrky roku 2023 a zprávu k předběžným výsledkům hospodaření v roce 2024 vzal sněm na vědomí. Ještě bylo potřeba hlasovat o auditorovi účetní závěrky komory na období 2024, 2025 a 2026, což bylo provedeno, a navržený auditor byl sněmem schválen.
Změny vnitřních předpisů
Ladislav Mejzlík seznámil přítomné s navrhovanými změnami jednacího řádu i s pozměňovacím návrhem, který přišel od auditora Jaromíra Adamce, a stanoviskem výkonného výboru k němu. Výkonný výbor navrhl v souladu s požadavkem Jaromíra Adamce zasílat materiály pro jednání sněmu KA ČR do datových schránek statutárních auditorů. Co se týče požadavku současného zveřejnění materiálů na úřední desce a elektronické úřední desce, výkonný výbor navrhl ponechat stávající praxi zveřejnění na webových stránkách komory, neboť materiály bývají velmi rozsáhlé a jejich fyzické zveřejnění na úřední desce by bylo obtížně proveditelné.
Jaromír Adamec krátce vystoupil, zdůvodnil svou připomínku a doporučil její schválení v navržené podobě jednacího řádu. Sněm pak v rámci hlasování o novele jednacího řádu sněmu přijal stanovisko výkonného výboru k došlé připomínce a schválil navrženou novelu Jednacího řádu sněmu.
Změny navrhované ve Zkušebním řádu KA ČR prezentovala předsedkyně výboru pro auditorské zkoušky Monika Randáková. Mimo jiné zmínila i to, že auditorská zkouška bude v souladu s novými legislativními požadavky obsahovat nový modul 4 – ESG zkouška.
Ke změně zkouškového systému padl dotaz z pléna na podrobnější informaci o připravované reformě zkouškového systému komory, jeho podstatě, cíli a způsobu uznávání zkoušek v budoucím zkouškovém systému. Na dotaz postupně odpověděli prezident komory Ladislav Mejzlík a předsedkyně zkouškového výboru Monika Randáková, kteří popsali záměr komory snížit počet dílčích zkoušek z dvanácti na šest. Obsahem dílčích zkoušek budou účetnictví, auditing, právo, manažerské účetnictví a finance podniku, akvizice a konsolidovaná účetní závěrka. Časový horizont pro tyto změny je plánován na dva roky tak, aby je mohl schválit příští sněm komory. Komora má nadále zájem na uznávání zkoušek složených u ACCA, Komory daňových poradců či Komory certifikovaných účetních a také na vysokých školách, pokud se bude shodovat z podstatné části obsah jejich státních závěrečných zkoušek s obsahem dané dílčí zkoušky na komoře auditorů.
Sněm předloženou novelu zkušebního řádu schválil.
Zdeněk Grygar, předseda výboru pro správu profese, přednesl a zdůvodnil návrh novely Příspěvkového řádu KA ČR, k němuž nepřišly žádné připomínky. Zásadní změnou v novele bylo zvýšení fixního příspěvku statutárního auditora na 7 tis. Kč a příspěvku auditorské společnosti na 36 tis. Kč. Pohyblivý příspěvek zůstává stejný (0,5 %). Vyšší příspěvky představují dofinancování schodků způsobených vysokou inflací v minulých letech, mají kompenzovat úbytek počtu auditorů a auditorských společností a dále umožní komoře financovat realizaci nových legislativních požadavků, potřebnou digitalizaci procesů uvnitř komory a získat nové zaměstnance do oddělení metodiky. To přinese v konečném důsledku větší přidanou hodnotu pro auditory.
V rámci návazné diskuze Ladislav Mejzlík okomentoval očekávaný úbytek auditů v důsledku navrhovaného trojnásobného zvýšení limitů pro povinný audit a popsal neoblomný postoj Ministerstva financí ČR přes opakovaný nesouhlas Komory auditorů ČR. Karel Hampl k limitům pro povinný audit uvedl, že důležitým kritériem pro povinnost auditu by měl být také předmět činnosti dané účetní jednotky, a navrhl, aby se na toto hledisko výkonný výbor také zaměřil a prosazoval jej.
Ladislav Mejzlík ujistil, že komora bude i nadále pokračovat v prosazování důležitosti auditu a nebezpečnosti tak vysokého návrhu na zvýšení limitů pro povinný audit a jeho možných negativních důsledků na AML, výběr daní, ceny úvěrů, přístup k dotacím a financování a obecně na důvěryhodnost a transparentnost podnikatelského prostředí. Zároveň vybídl auditory, aby se angažovali osobně při zvyšování povědomí o činnosti auditorů, o významu auditu a o negativních důsledcích navrhovaného zvýšení limitů.
Auditorka Jamila Novotná vyjádřila u mikrofonu svůj nesouhlas s navýšením fixních příspěvků a uvedla, že by měla komora hledat spíše úspory. Na to reagoval prezident komory, vysvětlil, že komora úspory hledala a také snížila plánované ztráty v obou uplynulých účetních obdobích, a uvedl příklady provedených úspor. Nicméně v této souvislosti konstatoval, že stávající úroveň financování je dlouhodobě neudržitelná, jde na úkor čerpání nerozdělených zisků minulých let a neumožňuje komoře její rozvoj. Do diskuze o nákladech komory se zapojili další auditoři. Jako nejdůležitější se nyní jeví zabezpečit odpovídající počet zaměstnanců v oddělení metodiky a jejich adekvátní mzdy. Auditorka Jiřina Píglová ve svém diskusním příspěvku ocenila práci komory v oblasti vzdělávání a získávání oprávnění pro audit zpráv o udržitelnosti (ESG) a podpořila návrh na zvýšení fixních příspěvků tak, jak byl předložen.
Pro schválení novely příspěvkového řádu hlasovalo 280 auditorů, proti hlasovalo 177 hlasů, přítomno bylo 467 hlasů. Navržené změny Příspěvkového řádu KA ČR byly sněmem schváleny.
Auditorka a členka výkonného výboru Jana Pilátová ještě přistoupila k mikrofonu a požádala zejména menší auditory o větší aktivitu vůči komoře. Výkonný výbor podporuje činnosti konané pro malé a střední auditorské praxe, důležitá je však vzájemná komunikace ohledně potřeb menších praxí.
Před přestávkou na oběd, tedy ve 14 hodin, viceprezidentka Hana Mužátková vyhlásila zahájení voleb, které proběhly během obědové pauzy.
S návrhem změn Vnitřního předpisu pro kontinuální profesní vzdělávání statutárních auditorů KA ČR stručně seznámila přítomné Blanka Dvořáková, předsedkyně výboru pro KPV. I návrh novely tohoto předpisu komory byl sněmem schválen.
Zdeněk Grygar představil změny Směrnice pro odbornou praxi asistentů auditora, které sněm také svým hlasování přijal.
Dále Zdeněk Grygar představil navržené změny Informačního řádu KA ČR. Jejich podstatou bylo zřízení neveřejného elektronického registru údajů o auditorských výrocích. Ladislav Mejzlík uvedl důvody, které k tomuto záměru vedly, a zdůraznil, že komora není schopna při nejrůznějších jednáních s regulátory, institucemi, sdělovacími prostředky, politiky apod. odpovědět na otázku, kolik a jakých výroků, k jakým účetním závěrkám auditoři vydávají. Komora je částečně (bez subjektů veřejného zájmu) schopna tyto údaje získat, ale s velkým zpožděním (až šest let) při kontrole kvality u daného auditora. Zároveň zdůraznil, že by se do registru nevkládaly žádné údaje, které by byly citlivé nebo neveřejné, a tyto informace by ve statistické podobě pomohly při hájení zájmů auditorů, resp. významu auditu. Hana Mužátková a Milan Bláha doplnili, že s tím souvisí i potřeba získat podklady pro to, jak komora a auditoři plní požadavky AML. Do diskuze se zapojil auditor Ladislav Čížek s doporučením informovat auditory o takovýchto záměrech s větším časovým předstihem, třeba v newsletteru Auditor. Ladislav Mejzlík k tomu vyjádřil souhlas. Auditor Jaromír Adamec ještě k návrhu uvedl, že zadávání údajů o výrocích představuje pro auditory administrativní zátěž a nemělo by se tak činit do 60 dnů od vydání výroku, ale například jednou za rok.
Pro schválení novely hlasovalo 202 auditorů, proti bylo 214 auditorů, přítomno bylo 418 hlasů. Sněm o šest hlasů neschválil novelu Informačního řádu.
Aplikační doložku KA ČR pro použití mezinárodního auditorského standardu pro audity účetních závěrek méně složitých účetních jednotek (ISA pro LCE) okomentoval Radomír Stružinský. Seznámil účastníky s účelem a účinností standardu a uvedl, že komora v současné době pracuje na jeho českém překladu. Aplikační doložka mimo jiné zjednoduší rozhodování o tom, zda je ISA pro LCE možné použít v konkrétním případě. Sněm poté aplikační doložku pro použití LCE standardu schválil.
K dalším aplikačním doložkám (k ISA 700, 710 a 720) vystoupil Michal Štěpán, předseda výboru pro metodiku auditu. V rámci hlasování auditoři schválili aktualizace AD ISA 700 a 720 a také zrušení AD ISA 710.
Ke změnám v Auditorském standardu č. 52 − Přezkoumání hospodaření územních samosprávných celků Martin Dvořák uvedl, že jde pouze o technické úpravy, nejsou to změny obsahového rázu. Sněm schválil změnu Auditorském standardu č. 52.
Etický kodex
Milan Bláha představil nové znění Etického kodexu. Uvedl, že změny zohledňují pouze provedené změny v ISQM a že komora vydá konsolidované znění se zapracováním všech těchto změn. Nové znění Etického kodexu auditoři schválili.
Priority KA ČR
Předložené priority činnosti KA ČR okomentoval Ladislav Mejzlík. Znovu zopakoval důležitost osvěty o tom, co auditor dělá. Po krátké diskuzi o tom, co pro osvětu mohou dělat sami auditoři, a o regulaci auditu přistoupil k mikrofonu auditor z pléna a uvedl svůj příběh malé lokální společnosti, která převzala audit subjektu veřejného zájmu po velké auditorské společnosti. Hovořil o svých negativních zkušenostech z toho, jak probíhala kontrola ze strany RVDA, jejíž přístup považoval v řadě ohledů za nepatřičný. Přítomný zástupce RVDA Bohumil Král, který se sněmu účastnil jako host, se k tomu vyjádřil s tím, že slíbil prověření uvedeného případu na půdě RVDA.
Priority činnosti KA ČR na roky 2025–2026 byly sněmem schváleny.
Návrh rozpočtu na rok 2025
Hana Mužáková přednesla návrh rozpočtu na rok 2025, který již zahrnoval navržené (a v předchozím bodu programu sněmu schválené) zvýšení fixních příspěvků a který byl předložen komorou jako vyrovnaný. Sněm schválil rozpočet na rok 2025.
Výsledky voleb a závěr sněmu
Prezident Ladislav Mejzlík využil pauzu vzniklou při čekání na výsledky voleb v závěru sněmu a shrnul průběh sněmu. Pro příští sněm navrhl schválit možnost volit členy orgánů KA ČR elektronickou formou. Poděkoval přítomným auditorům za účast a spolupráci při hlasování a volbách na XXIX. sněmu.
Členka výkonného výboru Pěva Čouková přečetla usnesení XXIX. sněmu a Hana Mužátková vyhlásila výsledky voleb do kárné komise, doplňovacích voleb do volební komise, výsledky voleb do dozorčí komise a voleb do výkonného výboru. Výsledky voleb byly ověřeny notářem a jsou platné.
Posledním hlasováním auditoři schválili Usnesení XXIX. sněmu KA ČR a jednání sněmu mohlo být v 18:21 hodin ukončeno.
Ihned po skončení sněmu se sešli členové výkonného výboru k volbě prezidenta a viceprezidentů komory a rovněž členové dozorčí komise a kárné komise k volbě svých předsedů a místopředsedů, a to za účasti notáře, který proběhlé volby vedení volených orgánů ověřil notářským zápisem. Přehled všech kandidátů, kteří byli zvoleni do volených orgánů komory a výsledky následných voleb prezidia a předsednictva volených orgánů komory najdete v samostatném příspěvku v tomto čísle newsletteru Auditor.