Pokud podnik na základě posouzení významnosti (dle IRO-1, IRO-2 a SBM-3 standardu ESRS 2) identifikuje významnou otázku udržitelnosti, musí:
- zveřejnit informace podle tematických (a v budoucnu odvětvových) ESRS, které se k této otázce vztahují,
- doplnit informace specifické pro daný subjekt, pokud ESRS danou otázku nezahrnuje či nepokrývá dostatečně.
Pokud podnik zjistí, že určitý dopad, riziko nebo příležitost (dále jen „IRO“) nejsou dostatečně zahrnuty ve standardech ESRS, ale jsou pro něj významné, musí poskytnout dodatečné informace specifické pro daný podnik. Tyto informace mají uživatelům umožnit lepší porozumění IRO souvisejícím s udržitelností.
Podnik musí zajistit, aby jím zveřejněné informace splňovaly kvalitativní charakteristiky dle standardu ESRS 1 a zahrnovaly všechny významné informace mj. z hlediska relevantních ukazatelů. Při výběru ukazatelů specifický pro daný subjekt podnik zváží:
- zda ukazatele reflektují účinnost postupů při snižování negativních dopadů a/nebo zvyšování pozitivních dopadů a/nebo v případě rizik a příležitostí pravděpodobnosti, že jeho postupy povedou k finančním následkům pro podnik,
- spolehlivost měřených výsledků a jejich objektivitu,
- poskytnutí dostatečných kontextových informací pro vhodnou interpretaci ukazatelů.
Podnik by měl zajistit srovnatelnost mezi podniky, pokud je to možné, s využitím relevantních rámců a standardů a dále udržovat konzistenci metodik a zveřejňovaných informací pro srovnatelnost v čase.
ESRS 2 stanovuje minimální požadavky na zveřejňování informací o ukazatelích a cílech každé významné otázky udržitelnosti. Pokud podnik nestanovil cíle pro určitou otázku udržitelnosti, musí tuto skutečnost uvést spolu s důvody. Tato výjimka se však netýká zveřejňování ukazatelů, které se pro každé významné IRO musí zveřejňovat včetně metodik, významných předpokladů a případně informací o validaci měření daných ukazatelů externími subjekty. Podniky musí zveřejnit informace i o ukazatelích s vyšší mírou nejistoty jejich měření. V takových případech je nutné uvést zdroje nejistoty, použité předpoklady a přístupy k měření.
Aby se zohlednily obtíže, s nimiž se podniky mohou setkat při shromažďování informací od subjektů v celém hodnotovém řetězci, a aby se omezila zátěž pro malé a střední podniky v hodnotovém řetězci, podnik není povinen po první tři roky podávání zpráv o udržitelnosti podle ESRS při zveřejňování ukazatelů uvádět informace o předcházejících a navazujících částech hodnotového řetězce, s výjimkou datových bodů odvozených z jiných právních předpisů EU, jak je uvedeno v dodatku B k ESRS 2.
Zveřejňování informací specifických pro jednotlivé podniky je klíčové pro transparentnost a srozumitelnost v oblasti udržitelnosti. ESRS poskytuje rámec, který podnikům pomáhá identifikovat a sdělovat relevantní informace, a tím podporuje důvěru investorů a dalších zainteresovaných stran.
Zdroje:
ESRS 1
- odst. 11.
- odst. 30.
- odst. 130.
- odst. 131.
- odst. 133. písm. b)
- odst. AR 1. až AR 5.
ESRS 2
- odst. 70. až 77.
EFRAG ESRS Q&A Platform – Compilation of Expanations (January – July 2024)
- Question ID 504 – „Disclosure Requirements on material metrics when information is not available“
- Dostupné zde: https://www.efrag.org/sites/default/files/media/document/2024-07/Compilation%20Explanations%20January%20-%20July%202024.pdf