Podařilo se nám zopakovat hezkou tradici. Dvoudenní podzimní seminář určený malým a středním auditorským praxím (a nejen jim), a to vždy na začátku auditorské sezony. Ten loňský se odehrál U třech věžiček na Vysočině. Letošní se přesunul do krásného hotelu Dvořák v Táboře. Seminář uspořádal výbor pro malé a střední auditorské praxe (SME/SMP) ve spolupráci s výborem pro KPV ve dnech 25. a 26. listopadu 2024.
Tato tradice byla založena především proto, aby pomohla malým a středním auditorským praxím připravit se na novou auditorskou sezonu a připomenout jim nová i starší témata, na která by neměli při svých auditech zapomenout. Zároveň dává příležitost posledním „opozdilcům“ si velmi praktickým a příjemným způsobem doplnit chybějící hodiny do povinného vzdělávání (KPV).
Letošní seminář sice neměl tak velkou účast jako loňský, ale o to byl více zajímavý a inspirativní, protože kromě témat v jednotlivých přednáškách přinesl také možnost neformálních diskusí, které se staly inspirací nejen pro auditory, ale také pro členy výboru pro SME/SMP.
A co všechno mohli účastníci slyšet? Seminář nastartoval Radomír Stružinský přednáškou o novém standardu ISA for LCE, tedy o mezinárodním auditorském standardu pro audit méně složitých účetních jednotek. Tento standard, byť je účinný až pro audit účetních závěrek za období počínající 15. prosincem 2025, bude určitě velkým tématem pro malé a střední auditorské praxe, protože bude určitou cestou ke zjednodušení auditorské dokumentace, byť za omezení, která jsou standardem dána.
Seminář se znovu krátce v podání Václava Molla vrátil k problematice ISQM 1 a obecně k otázkám řízení kvality, a to jak na úrovni auditorské praxe, tak i na úrovni auditorské zakázky.
Martina Křížová Chrámecká pokračovala výkladem na téma specifické oblasti auditu, a to s ohledem na zjištění z kontrol kvality prováděných Komorou auditorů.
Druhý den semináře otevřela Jana Pilátová, která se ve spolupráci s Jaromírem Adamcem věnovala praktické aplikaci standardu ISRE 2400 Prověrky historických účetních závěrek, a to s přihlédnutím k tomu, že budoucí zákon o účetnictví s velkou pravděpodobností sníží počet účetních jednotek s povinným auditem. Jaromír Adamec doplnil její výklad o problematiku neziskových účetních jednotek.
Závěr semináře obstaral Michal Šindelář velmi „výživným“ výkladem na téma nového „konsolidačního standardu“ ISA 600R. Provedl všechny účastníky semináře nejen změnami oproti předchozímu standardu, ale také procesem rozhodování, zda se na příslušný audit tento standard vztahuje, a riziky s tím spojenými. Věnoval se ve svém výkladu také profesnímu skepticismu, plánování skupinového auditu, významnosti a v neposlední řadě vyhodnocení rizik a reakcí na vyhodnocená rizika. Jeho výklad byl velmi obsažnou a užitečnou „třešničkou na dortu“ tohoto dvoudenního semináře.
Je nezbytné zmínit se také o večerních a kuloárových diskusích, které na jedné straně zúčastněným auditorům poskytly vhled do práce výboru pro malé a střední auditorské praxe a na druhé straně inspirovaly členy výboru pro jejich další práci. Těmi hlavními inspiracemi byla myšlenka na seminář o účtování kryptoměn včetně auditu subjektů zabývajících se kryptoměnami a myšlenka komparace standardu pro audit méně složitých účetních jednotek s „velkými ISA“.
Děkuji všem přednášejícím i účastníkům za aktivní přístup ke všem tématům a věřím, že seminář pomůže malým a středním auditorským praxím zůstat „v hlavním metodickém proudu auditu“ a zvládnout všechna úskalí další auditorské práce.
Za výbor pro SME/SMP mohu slíbit, že seminář se určitě bude konat i na podzim roku 2025, a budu doufat, že se stane tradičním zdrojem inspirativních diskusí mezi auditory.