Dne 28. dubna 2025 v prostorách komory společně zasedly výkonný výbor, dozorčí komise a kárná komise KA ČR. Prezident Ladislav Mejzlík na úvod velice ocenil, že se ujala myšlenka pravidelného společného jednání, a to častěji než jedenkrát za rok. Nyní budou společná zasedání pravidelně pořádána dvakrát ročně – na jaře a na podzim.
Ladislav Mejzlík dále hovořil za výkonný výbor a seznámil přítomné s aktuálním vývojem v oblasti ESG dodatku k auditorskému oprávnění a dále ve věci možného navyšování limitů pro povinný audit (sněmovní tisk č. 783). Shrnul, že se prezidium osobně účastnilo jednání na rozpočtovém výboru sněmovny, setkalo se s premiérem Petrem Fialou, komunikovalo s náměstkem ministra financí Markem Morou a v neposlední řadě obeznámilo se stanoviskem komory všechny předsedy poslaneckých klubů. V tuto chvíli zatím předmětný materiál ve sněmovně není na programu a další vývoj nelze předjímat. Dále Ladislav Mejzlík informoval o jednotlivých zamýšlených projektech. Zmínil:
- probíhající reformu zkouškového systému,
- „inventuru“ obsahu webu komory a jeho struktury,
- chatovací platformu pro auditory,
- digitalizaci vnitřních procesů komory,
- 1. ročník auditorské konference,
- obnova vnitřního vybavení zasedacích místností.
V kontextu aktuálních výzev byl diskutován i registr údajů ze zpráv auditora, který byl již projednáván sněmem v listopadu 2024 a který zamítnutím novely Informačního řádu neprošel. Ladislav Mejzlík avizoval, že jeho záměrem je zamýšlený registr znovu předložit na nejbližším sněmu ke schválení.
Předseda dozorčí komise Miroslav Zigáček seznámil přítomné s kapacitou oddělení kontroly kvality a mluvil o větším zohlednění rizikově orientovaného přístupu ve fázi přípravy plánu kontrol. Jednoznačně podpořil zmiňovaný záměr znovu předložit registr údajů ze zpráv auditora, který by pomohl „risk-based approach“ efektivněji používat. V další diskusi představil statistiky z provedených kontrol v oblasti ISQM.
Aktuální agentu kárné komise představil její tajemník Jan Mitręga. Zmínil všeobecný trend rozšiřování možnosti trestat osoby v oblasti AML, které již fakticky nedopadají pouze na auditory jako povinné osoby, ale v několika ustanoveních AML zákona již i na „neauditory“ (např. asistenty). Do budoucna lze očekávat, že oblast trestání se bude s ohledem na AML balíček nejspíše rozšiřovat. Dále prezentoval statistiky vedených kárných řízení. Jejich počet je ustálený, nijak výrazně nenarůstá ani neklesá. Zmínil ale trend zvyšujících se nároků odvolacího orgánu (tj. prezidia RVDA) na obsah a formát rozhodnutí.
Na závěr společného zasedání byla pozvána jako host lektorka Veronika Šamonilová, kterou komora oslovila za účelem pořádání školení v oblasti cenového vyjednávání a obhajování fakturace za vícepráce klientovi. Zpětná vazba od auditorů je velmi pozitivní. Sama lektorka shrnula, že po jejím školení někteří auditoři „prozřeli“, že je nutné se věnovat i obchodní činnosti a neřešit „jen audit“. První viceprezident Milan Bláha poděkoval za její příspěvek a vyjádřil jasný záměr komory nadále v této oblasti s Veronikou Šamonilovou spolupracovat.