DomůAktualityVýsledky dotazování malých a středních auditorů

Výsledky dotazování malých a středních auditorů

V průběhu letošního léta dostala část auditorů do svých datových schránek dotazník pro malé a střední auditorské praxe. Dotazník byl zaslán auditorům, kteří nejsou zaměstnáni v auditorských společnostech velké čtyřky, a tudíž se mohou považovat za malou či střední auditorskou praxi. Toto šetření bylo iniciováno Výborem pro malé a střední auditorské praxe KA ČR. Hlavním smyslem šetření bylo získat zpětnou vazbu od malých a středních auditorských praxí pro další práci našeho výboru. Dotazník byl proto rozdělen do čtyř zásadních otázek.

  1. Kolik auditorských praxí se považuje za malé a střední?
  2. Jakým způsobem malé a střední auditorské praxe vytváří auditorský spis?
  3. Pokud je pro vytvoření auditorského spisu používán auditorský software, o jaký software se jedná?
  4. Jaké tři věci očekáváte od Komory auditorů v pořadí důležitosti?

Na dotazník odpovědělo 222 auditorských praxí. Z nich se za malé a střední auditorské praxe považuje 199. Z těchto 199 auditorských praxí 137 praxí nepoužívá žádný auditorský software a 62 praxí používá software vytvořený pro účel auditu.

První skupinu můžeme označit za skupinu „papírového spisu“, protože zahrnuje praxe vytvářející spis buď čistě v papíru, nebo jako směs tištěných souborů ve wordu či excelu, nebo jako soubor dokumentů ve wordu či excelu. Ačkoliv ve skupině „papírového spisu“ převládá skupina netištěného souboru dokumentů ve wordu či excelu, není možné takovou praxi považovat za praxi používající auditorský software.

Druhou skupinu pak tvoří praxe používající buď veřejně dostupné verze auditorského softwaru, nebo verze, které jsou vytvořené přímo konkrétní auditorskou praxí. Celkově můžeme hovořit o patnácti různých softwarech.

V oblasti očekávání zcela zjevně převládla dvě očekávání, která mají malé a střední auditorské praxe od Komory auditorů, a to jsou metodická podpora a vzdělávání. Tyto odpovědi jsou očekávatelné, protože nižší dostupnost metodické podpory je jedním ze znaků, které malé a střední auditorské praxe odlišuje od těch velkých.

Na třetím místě byla podpora v oblasti vzorové dokumentace a marginální očekávání mají malé a střední auditorské praxe od Komory auditorů v oblasti účetnictví.

A jak dál?

Je zjevné, že pokud má Komora auditorů naplňovat jednu ze svých priorit schválených sněmem konaném letos v listopadu, tedy „Aktivně se zaměřovat na podporu malých a středních auditorských praxí“, musí svoje úsilí zaměřit dvěma směry:

  1. rozšiřování povědomí auditorských praxí o dostupných auditorských softwarech a možnostech jejich využití,
  2. metodická podpora malých a středních auditorských praxí včetně vzdělávání zaměřeného na malé a střední auditorské praxe.

Oba směry by měly být předmětem hlavní pozornosti výboru pro SMP/SME pro zbytek funkčního období, tj. do listopadu 2026. Výbor pro SMP/SME již plánuje školení zaměřené na nový standard pro audit méně složitých účetních jednotek (LCE) a „Kulatý diskusní stůl k implementaci ISQM 1 u malých a středních účetních jednotek“.

Autor