DomůNa pomocPředstavujeme další tři ESRS standardy: Pracovníci v hodnotovém řetězci, Dotčené komunity a...

Představujeme další tři ESRS standardy: Pracovníci v hodnotovém řetězci, Dotčené komunity a Spotřebitelé a koncoví uživatelé

ESRS S2, S3 a S4 jsou tematickými ESRS standardy, které upravují požadavky na zveřejnění týkající se pracovníků v hodnotovém řetězci (ESRS S2), dotčených komunit (ESRS S3), spotřebitelů a koncových uživatelů (ESRS S4). Standardy pokrývají následující dílčí témata a podtémata:

ESRS S2

  1. Pracovní podmínky
    1. Bezpečné zaměstnání
    1. Pracovní doba
    1. Přiměřené mzdy
    1. Sociální dialog
    1. Svoboda sdružování, existence rad zaměstnanců a právo zaměstnanců na informace, konzultace a účast
    1. Kolektivní vyjednávání, včetně podílu pracovníků, na něž se vztahují kolektivní smlouvy
    1. Rovnováha mezi pracovním a soukromým životem
    1. Zdraví a bezpečnost
  2. Rovné zacházení a příležitosti pro všechny
    1. Rovnost žen a mužů a stejná odměna za rovnocennou práci
    1. Odborná příprava a rozvoj dovedností
    1. Zaměstnávání a začleňování osob se zdravotním postižením
    1. Opatření proti násilí a obtěžování na pracovišti
    1. Rozmanitost
  3. Další práva související s prací
    1. Dětská práce
    1. Nucená práce
    1. Přiměřené bydlení
    1. Voda a sanitační zařízení
    1. Soukromí

ESRS S3

  1. Hospodářská, sociální a kulturní práva komunit
    1. Přiměřené bydlení
    1. Přiměřené výživa
    1. Voda a sanitační zařízení
    1. Dopady související s půdou
    1. Dopady související s bezpečností
  2. Občanská a politická práva komunit
    1. Svoboda projevu
    1. Svoboda shromažďování
    1. Dopady na obránce lidských práv
  3. Práva původních obyvatel
    1. Svobodný, předběžný a informovaný souhlas
    1. Sebeurčení
    1. Kulturní práva

ESRS S4

  1. Dopady související s informacemi pro spotřebitele a/nebo koncové uživatele
    1. Soukromí
    1. Svoboda projevu
    1. Přístup ke (kvalitním) informací
  2. Osobní bezpečnost spotřebitelů a/nebo koncových uživatelů
    1. Zdraví a bezpečnost
    1. Bezpečnost osoby
    1. Ochrana dětí
  3. Sociální začleňování spotřebitelů a/nebo koncových uživatelů
    1. Zákaz diskriminace
    1. Přístup k produktům a službám
    1. Odpovědné marketingové praktiky

Cílem standardů je specifikovat požadavky na zveřejňování informací, které uživatelům zprávy (prohlášení) o udržitelnosti umožní pochopit významné dopady podniku na pracovníky v hodnotovém řetězci, dotčené komunity a spotřebitele a koncové uživatele a související významná rizika a příležitosti. Standardy obsahují požadavky na zveřejnění týkající se strategie, řízení dopadů, rizik a příležitostí a ukazatelů a cílů.

Standard ESRS S2 se vztahuje na všechny pracovníky v předcházejících a navazujících částech hodnotového řetězce podniku, kteří jsou nebo mohou být podnikem významně ovlivněni. Patří sem všichni pracovníci, kteří nejsou zahrnuti do „vlastní pracovní síly“. Vlastní pracovní síla je zahrnuta v ESRS S1 Vlastní pracovní síla.

Strategie

Podnik v rámci této části zveřejní, jakým způsobem jsou zájmy, názory a práva pracovníků v hodnotovém řetězci, dotčených komunit a spotřebitelů a koncových uživatelů zohledněny v jeho strategii a obchodního modelu.

Dále podnik uvede to, zda a jak skutečné a potenciální dopady na pracovníky v hodnotovém řetězci, místní komunity a spotřebitele a koncové uživatele:

  1. vycházejí ze strategie a obchodních modelů podniku nebo s nimi souvisejí,
  2. poskytují informace pro úpravu strategie a obchodních modelů podniku a přispívají k této úpravě

a dále pak vztah mezi jeho významnými riziky a příležitostmi vyplývajícími z dopadů a závislostí s ohledem na pracovníky v hodnotovém řetězci, dotčené komunity a spotřebitele a koncové uživatele na jedné straně a jeho strategií a obchodním modelem na straně druhé.

V této části podnik dále zveřejní popis typů pracovníků v hodnotovém řetězci (např. pracovníci pracující pro subjekty v předcházejícím či navazujícím hodnotovém řetězci podniku), resp. typů dotčených komunit (např. komunity, které žijí nebo pracují v okolí provozoven nebo komunity původních obyvatel) a spotřebitelů a koncových uživatelů (např. spotřebitelé a koncoví uživatelé výrobků, které jsou ze své podstaty škodlivé pro lidi nebo zvyšují rizika chronických onemocnění, nebo spotřebitelé a koncoví uživatelé, kteří jsou závislí na přesných a dostupných informacích o výrobcích nebo službách, jako jsou návody a etikety výrobků).

V případě pracovníků v hodnotovém řetězci podnik uvede všechny zeměpisné oblasti, u nichž existuje značné riziko dětské práce nebo nucená práce.

Řízení dopadů, rizik a příležitostí

Podnik popíše své politiky, které přijal za účelem řízení významných dopadů na pracovníky v hodnotovém řetězci, dotčené komunity a spotřebitele a koncové uživatele, jakož i souvisejících významných rizik a příležitostí.

Podnik dále popíše své závazky v oblasti politiky lidských práv, které se týkají pracovníků v hodnotovém řetězci, dotčených komunit a spotřebitelů a koncových uživatelů, včetně procesů a mechanismů pro sledování a dodržování obecných zásad OSN v oblasti podnikání a lidských práv, Deklarace Mezinárodní organizace práce o základních principech a právech v práci a pokynů OECD pro nadnárodní podniky.

Podnik zveřejní své obecné postupy pro spolupráci s pracovníky v hodnotovém řetězci, dotčenými komunitami a spotřebiteli a koncovými uživateli ohledně skutečných a potenciálních dopadů na osoby v rámci těchto skupin.

Podnik popíše postupy, které zavedl pro zajištění nápravy negativních dopadů, nebo pro spolupráci při jejich sanaci, a rovněž kanály, které mají pracovníci v hodnotovém řetězci, dotčené komunity a spotřebitelé a koncoví uživatelé k dispozici, aby mohli vyjádřit obavy a požadovat jejich řešení.

Podnik dále zveřejní, jakým způsobem přijímá opatření k řešení významných negativních a pozitivních dopadů, k řízení významných rizik a k využívání významných příležitostí týkajících se pracovníků v hodnotovém řetězci, dotčených komunit a spotřebitelů a koncových uživatelů a jaká je účinnost těchto opatření.

Ukazatele a cíle

Podnik ve zprávě uvede časově omezené cíle orientované na výsledky, které mohl stanovit za účelem: (a) snížení negativních dopadů a/nebo

(b) prosazování pozitivních dopadů a/nebo

(c) řízení významných rizik a příležitostí souvisejících s pracovníky v hodnotovém řetězci, dotčenými komunitami nebo spotřebiteli a koncovými uživateli.

V rámci standardu ESRS S2, ESRS S3 ani ESRS S4 nejsou předepsané žádné specifické kvantitativní ukazatele.

Informace, které je možno vynechat pro 1. a 2. rok sestavování zprávy

Veškeré informace v rámci ESRS S2, ESRS S3 a ESRS S4 lze dle dodatku C ke standardu ESRS 1 vynechat pro první dva roky sestavování zprávy (prohlášení) o udržitelnosti, pokud průměrný počet zaměstnanců podniku během účetního roku nepřekročí 750.

Současná praxe

V souvislosti se zaváděním požadavků standardů ESRS S2, ESRS S3 a ESRS S4 mohou podniky čelit především následujícím problémům a výzvám:

  • nedostatek informací o možných dopadech na pracovníky v hodnotovém řetězci,
  • nejednotnost definic, pojmů a zvyklostí v jednotlivých národních legislativách, pokud podniky působí ve více zemích,
  • citlivost údajů v souvislosti se zveřejněním některých informací.

Autor