Hledat článek

DomůAktualityPřipravované změny v účetnictví byly hlavním tématem 15. semináře NÚR

Připravované změny v účetnictví byly hlavním tématem 15. semináře NÚR

Letos se konal už 15. ročník odborného semináře Národní účetní rady, a to v pátek 6. prosince 2024 ve Vencovského aule Vysoké školy ekonomické v Praze. Účast na semináři byla možná prezenčně i on-line prostřednictvím živého vysílání a daňovým poradcům, auditorům a certifikovaným účetním se započítala do plnění jejich kontinuálního profesního vzdělávání ve výši 6 hodin.

Celkem se semináře zúčastnilo 439 osob, z čehož bylo 119 auditorů. Účastníky semináře dle složení ukazuje následující graf.

Graf: Složení účastníků semináře NÚR v roce 2024

Hlavním tématem letošního semináře byly připravované změny v účetnictví a doprovodný zákon k připravovanému zákonu o účetnictví. Celkem si účastníci mohli vyslechnout osm odborných vystoupení doprovázených diskusí nad otázkami prezenčních i online účastníků.

Stanislav Kouba, vrchní ředitel sekce 05 Daně a cla MF ČR, hovořil o návrhu nového zákona o účetnictví, popsal aktuální stav legislativního procesu a uvedl, jaké kroky budou následovat. Přítomné seznámil např. s tím, jaké jsou hlavní koncepční změny či jaké nás čekají novinky v oceňování. Zásadní je, že nový zákon bude klást důraz na výkaznictví, nikoli účtování.

Jiří Pelák, ředitel odboru 28 Účetnictví, oceňování a související odborné profese MF ČR, rovněž hovořil o návrhu nového zákona o účetnictví. Mimo jiné uvedl, jaké obsahuje trendy, např. příklon k IFRS; ekonomické, nikoli právní chápání světa (aktiva, dluhy); význam definic; hledání přiléhavějších pojmů (dodatečné zhodnocení, následné znehodnocení) či vedení účetnictví bez „knih“. Zmínil také, na jaká úskalí při tvorbě nového zákona o účetnictví MF naráží.

Jan Molín, daňový poradce a člen prezidia KDP ČR, přednesl, jaké změny čekají fyzické osoby, a vysvětlil novou koncepci sankcí.

Jáchym Lukeš, vedoucí oddělení Účetnictví MF ČR, své vystoupení zaměřil na přeměny dle návrhu nového zákona o účetnictví, konkrétně na účetní období při přeměně a ocenění jmění při přeměně.

Ladislav Mejzlík, prezident KA ČR, vysvětlil pravidla tvorby rezerv na likvidaci stálých aktiv a jejich diskontování dle návrhu nového zákona o účetnictví.

Simona Pacáková, auditorka, daňová poradkyně a místopředsedkyně Metodické rady Svazu účetních ČR, přednesla dopady nové legislativy na neziskové organizace. Uvedla specifika neziskových účetních jednotek a účetních jednotek veřejného sektoru.

Libor Vašek, člen katedry finančního účetnictví a auditingu FFÚ VŠE v Praze, hovořil o tom, jak se připravit na přechod na IFRS. Zásadní otázkou je, kdo musí a může používat IFRS dle nového zákona o účetnictví. Zmínil také jaký dopad bude mít přechod na IFRS na zdanění.

Alice Šrámková, daňová poradkyně, se zaměřila na oceňování dlouhodobých pohledávek a závazků, a to na prvotní a následné ocenění.

Fotogalerie ze semináře a prezentace všech přednášejících jsou k dispozici na webu NÚR, www.nur.cz.

Autor