V úterý 3. června 2025 proběhl 3. ročník Udržitelného fóra, které pořádá týdeník Ekonom. Komora byla letos poprvé partnerem tohoto setkání odborníků z akademické sféry, poradenství a byznysu nad aktuálním tématem udržitelnosti. Setkání se účastnila Radka Nedvědová z výboru pro ESG a v rozhovoru s Petrem Kainem, šéfredaktorem Ekonomu, přítomným vysvětlila, proč je dobré nechat si ověřit zprávu o ESG externím auditorem, i když se začátek povinného reportingu o udržitelnosti pro většinu firem s velkou pravděpodobností odkládá.
Hned na začátku konference Jan Brázda z poradenské společnosti PwC, položil otázku, kolik nás bude stát neřešit ESG. A hned odpověděl: 7 % globálního HDP. Mimo jiné také uvedl, že v USA vloni stouply ztráty pojišťoven o 50 % oproti průměru.
Klimatolog Jan Zahradníček z Akademie věd ČR vysvětlil, co znamená zvýšení teploty o 2 °C. Pro česká města to znamená 3x více horkých dní v létě než v 90. letech, a dokonce 15x více teplých nocí. To má již nyní za následek zvýšenou úmrtnost obyvatelstva.
V navazující debatě o budoucnosti ESG se diskutující shodli, že není pochyb, že ESG již prostupuje celou ekonomikou a bude pokračovat. Legislativní změny připravované EU, nazvané Omnibus, situaci spíše zkomplikují. Nelze ani tvrdit, že EU je na ESG nyní sama, mnoho zemí do EU dováží své zboží nebo jinak s evropskými zeměmi obchoduje a nastaveným podmínkám se přizpůsobily nebo v současné době přizpůsobují. Podle diskutujících jsou výhody ESG nesporné a vidí to jako příležitost pro byznys. Nejedná se pouze o úspory například v energiích (ČR na výrobu stejného množství zboží a služeb spotřebuje více energie než většina ostatních zemí EU), i dopad nefinančních investic do výkonu firem je velký.
Po debatě vystoupila Radka Nedvědová a upozornila, že velké firmy již mají první zprávy o udržitelnosti za sebou. Jako důležitou přidanou hodnotu uvedla skokové zlepšení po jejich externím ověření. Menší společnosti, i s odkladem navrženým v Omnibusu, však mají nejvyšší čas začít na své zprávě pracovat, neboť příprava trvá přibližně dva roky.
V posledním příspěvku ke strategii ESG zaznělo, že strategie byznysu jsou stále stejné, nyní je však udržitelnost více v popředí širokého zájmu. Navíc třeba ve výrobě lze vstupy a výstupy snadno měřit čidly, jejichž cena v poslední době klesla. Proto si je mohou firmy snadno opatřit a úspory, například při spotřebě vody či energie, lze snadno porovnat. Na otázku moderátora, zda firmy vnímají ESG jako příležitost či zátěž, diskutující odpověděli, že se jedná o příležitost. Navíc český byznys nyní prochází výraznou generační změnou, tzv. devadesátková generace odchází a s novou generací a nástupem AI dochází v českém byznysu k pomalým, zato hlubokým změnám.
V příspěvcích některých médiích a proslovech mnohých politiků vypadá ESG jako zbytečná komplikace a nepříjemná překážka pro byznys. Přítomní odborníci se však shodli, že směřování společnosti k udržitelnosti je již v tuto chvíli rozběhnutý proces, kterému nemá smysl bránit a který všem, včetně byznysu, přinese značné výhody při finančních i energetických úsporách a s benefitem příjemnějšího životního prostředí pro všechny. Tento trend je navíc příležitostí, kterou by si český byznys ve vlastním zájmu neměl nechat ujít.
Máte-li zájem, odkazujeme na další články navazující na udržitelné fórum: