DomůAktualityRozhovor s viceprezidentem Rady Accountancy Europe Milanem Bláhou

Rozhovor s viceprezidentem Rady Accountancy Europe Milanem Bláhou

Krátce o Accountancy Europe

Accountancy Europe (AE) je klíčovým představitelem účetní a auditorské profese v Evropě. Sdružuje 49 profesních organizací z 35 zemí, které zastupují jeden milion kvalifikovaných účetních, auditorů a poradců. KA ČR je členem od roku 2002.

Zástupci KA ČR se účastní pravidelných jednání pracovních skupin AE pro audit, účetnictví, pro problematiku malých a středních podniků, profesní etiku a pro veřejný sektor. KA ČR sleduje i dokumenty vydávané jinými pracovními skupinami AE. Na platformě AE je také průběžně monitorován stav příprav nových zákonů či legislativních změn v rámci Evropské unie a jednotlivých zemí EU.

Práci AE řídí a zároveň na ni dohlíží Rada (Board). Ta také rozhoduje o projektech, do kterých se AE zapojí. Rada AE jedná v kolektivním zájmu AE a celé evropské profese, a to nezávisle na jakémkoli konkrétním zájmu.Rada AE má 12 členů z 10 zemí (prezident, zastupující (deputy) prezident, ředitel, zástupce ředitele a osm viceprezidentů), předsedá jí prezident vždy po dobu dvou let. V letech 2015–2016 byl prezidentem AE (dříve FEE) bývalý prezident KA ČR Petr Kříž.

Rádi bychom našim čtenářům přiblížili, v čem spočívá a co obnáší práce v Radě AE. Obrátili jsme se na Milana Bláhu, prvního viceprezidenta KA ČR a od 11. prosince 2024 také viceprezidenta Rady AE, a položili jsme mu několik otázek týkajících se jeho nového postu v AE.

Milan Bláha

Rozhovor

Jak dlouho se již účastníte jednání (projektů či pracovních skupin) v rámci AE?

Účastním se od mého zvolení do výkonného výboru před 4 lety s tématy souvisejícími s výborem jež vedu – výbor pro regulaci a rozvoj profese a s AML. Poslední dva roky zastupuji KA ČR na valných hromadách. Pravidelné setkávání online či osobně mi umožnilo seznámit se s kolegy v AE a přispívat do diskusí. Například jsem řešil problematiku našich auditních limitů, zkoumal naše limity z evropského pohledu a žádal AE o podporu v této záležitosti, a to jak odbornou, tak politickou.

Jaká byla Vaše cesta do Rady AE? Tj. co předcházelo Vašemu zvolení viceprezidentem?

KA ČR je dlouholetým a aktivním členem AE. Děkuji tímto mým kolegům, zejména Petru Křížovi a Ireně Liškařové, že naší komoře a zemi udělali v AE velmi dobré renomé. Stejně tak zaměstnanci naší komory či kolegové z volených orgánů, kteří se účastní zasedání odborných výborů AE (veřejný sektor, AML, ESG-CSRD), což je velmi pozitivně přijímáno, protože odborníků na tyto oblasti není v AE mnoho. Za nás příkladem uvádím Marii Jandovou, Michala Štěpána, Kláru Lukešovou, Vladimíra Zelenku, Petru Jirkovou Bočákovou či Carolyn Břečťanovou. K tomu mám podporu prezidia, výkonného výboru a kvalitní zázemí komory v čele s ředitelem.

AE usiluje o rovnoměrné zastoupení svých členů ve volených orgánech, aby mohla být považována za hlas svých členů, a tím zůstala relevantní organizací, například při jednání s orgány Evropské komise. Díky tomu mají také kandidáti z menších zemí možnost účasti.

Moje zvolení vnímám i tak, že je to výsledek píle mých bývalých a současných českých kolegů. A to je motivující k tomu, abych udělal pro naši komoru a její členy během svého funkčního období v Radě AE (tj. během 4 let) maximum.

Víte, co Vás s Radě AE čeká? Tj. jaká témata se budou v dohledné době řešit, jaké projekty budou zahájeny či v čem se bude pokračovat?

Tématem číslo jedna je nyní OMNIBUS. AE nyní pracuje na reakci, postoji a možných řešeních. Tomuto tématu bude věnováno dvoudenní březnové jednání Rady AE v Bruselu.

V únoru jsme oslovili komisařku Marii Luís Albuquerque ve formě odpovědi na výzvu komise k problematice Evropské unie úspor a investic (SIU), jejímiž základními kameny je rozvoj unie kapitálových trhů (CMU) a bankovní unie (BU). Probírali jsme možnosti bližší spolupráce s IFAC. V přípravě je CSRD praktické fórum 2025, kde se spolu s ECG (European contact group – sdružení BIG 6 auditorských firem) již potřetí budeme snažit odpovídat na otázky spojené se CSRD ve světle OMNIBUSU, tj. posledních navrhovaných změn.

Rada AE řeší i problematiku rozpočtu, personálního obsazení úřadu a také se snaží o rozšiřování členské základny. Polsko je jednou z mála zemí EU, která dosud není členem. Jednání v současnosti probíhají.

Zatím si odnáším poznání, že KA ČR musí působit daleko více navenek než doposud, aby zvýšila relevanci naší profese ve společnosti, což nám pak umožňuje lépe si uhájit svůj profesní prostor. V tom nám může být AE velkou inspirací. Druhé poznání je, že je za vším velká dřina, osobní nasazení, odvaha, nehroutit se z neúspěchu a jít optimisticky dál.

Jak často se Rada AE schází a o čem např. rozhoduje?

Rozhoduje o cestě k naplnění strategických úkolů Accountancy Europe. Těmi jsou odborná podpora členů, ochrana profesních zájmů a aktivní ovlivňování legislativního a regulačního rámce na Evropské úrovni. Rada AE se setkává jednou měsíčně v kombinaci online či osobně v Bruselu. Členové se dále účastní členských schůzích, různých odborných výborů a valné hromady.  Jednání jsou neveřejná a rozhodnutí jsou do jejich zveřejnění tajná.

Jak vnímáte postavení AE v Evropě či ve světě?

Evropská unie je velmi silné ekonomické uskupení, a proto když se stanete v Evropě v nějaké problematice kompetentním a relevantním hráčem, tak není až tak těžké získat respekt i ostatních profesních organizací. A pokud se před ostatními mezinárodními organizacemi neuzavíráte a jdete tomu naproti, tak se to podaří. Např. IFAC je každoročně hostem na naší valné hromadě. A účetní organizace z UK jsou v AE velmi aktivními. Riziko stát se nerelevantním si velmi dobře uvědomíte, když se najednou ocitnete za branami.

Děkujeme za rozhovor.

Autor