Hugo, pojďme probrat nálezy z kontrol kvality v oblasti důkazních informací.
Jasně. Obecný problém je, že naše dokumentace provedených postupů občas neobsahuje dostatečné vysvětlivky a popis toho, co a proč bylo provedeno a s jakým výsledkem.
A co konkrétně nám chybí?
Někdy není zřejmé, jaký byl přesně cíl určitého testu a jaká všechna tvrzení měl pokrývat. Bez určení relevantních tvrzení je obtížné posoudit, zdali test a zvolené důkazní informace byly vhodné.
To chápu. Pokud například není jasné, zdali testujeme existenci zaúčtovaných položek anebo naopak jejich úplnost, tak nelze určit, zdali jsme měli vybírat položky detailního testu z účetnictví anebo naopak z podpůrné evidence.
Přesně tak. Občas to vyžaduje ještě bližší upřesnění. Když napíšeme, že chceme testovat ocenění určitého aktiva, je třeba uvést, zdali myslíme historickou pořizovací cenu anebo realizovatelnou hodnotu čili potřebu opravné položky.
Já vím. Zrovna u opravných položek dlouhodobého majetku často už při vyhodnocení rizika nepíšeme konkrétně, z čeho by mohl vyplývat případný pokles hodnoty. Zdali to je fyzický stav aktiva nebo rozhodnutí vedení jej nahradit novější technologií.
Ano. A přitom takové určení hraje zásadní roli pro volbě testu. Jsme zvyklí psát, že fyzickou obhlídkou majetku pokrýváme též riziko ocenění. Ale pokud jsme identifikovali riziko možného vyřazení používaného majetku před plným odepsáním z důvodu jeho náhrady, tak to obhlídkou obvykle nezjistíme. Taková důkazní informace potom není relevantní.
A ještě něco potřebujeme zlepšit?
Občas zapomínáme uvést jednoznačné charakteristické identifikační znaky konkrétních testovaných položek.
Chápu. Když tvrdíme, že jsme vybrali vzorek, musíme minimálně sepsat do tabulky, které konkrétní položky jsme vybrali, například pomocí čísel dokladů či účetních zápisů. A taktéž klíčové údaje jako je částka, období, popis apod.
Ano. A nakonec musíme jasně uvést jaký byl výsledek testu. Zdali byli zjištěny nějaké nesprávnosti, jaké konkrétní to byly a jak je hodnotíme. A v případě testu vzorku nezapomenout na extrapolaci a kvalitativní vyhodnocení, zdali daný test navzdory zjištěným nesprávnostem poskytuje dostatečný důkaz o neexistenci materiální chyby na daném účtu.
Máš pravdu. Příručka Komory auditorů k provádění auditu obsahuje hezké ukázky dokumentace. Můžeme ji použít jako inspiraci pro naši vlastní dokumentaci.