DomůUdálostiKonference o ESG má za sebou 3. úspěšný ročník

Konference o ESG má za sebou 3. úspěšný ročník

Ve středu 11. června 2025 se opět na Vysoké škole ekonomické v Praze v Likešově aule konala konference Komory auditorů ČR a Fakulty financí a účetnictví VŠE v Praze s názvem ESG Reporting: první zkušenosti a co dál.

Na konferenci se registrovalo 246 zájemců, z čeho bylo 156 auditorů.

Graf: Složení registrovaných účastníků konference

Konferenci zahájil prezident KA ČR Ladislav Mejzlík, který se dále ve svém příspěvku zaměřil na to, jak probíhá standardizace ESG reportingu mimo EU. Uvedl, že ESRS standardy jsou mimo Evropu obtížně prosaditelné, ostatní jdou spíše cestou harmonizace prostřednictvím ISSB standardů a pokračujícího vlivu GRI a TCFD. Zmínil také dopady Omnibusu a rovněž to, co obsahuje aktuální chystaná novela stávajícího zákona o účetnictví a o auditorech.

Petra Jirková Bočáková, předsedkyně Výboru pro ESG KA ČR a ESG expertka v PwC Audit, uvedla přehled 27 společností, které již vydaly zprávu o udržitelnosti. Dále prezentovala výsledky analýzy zpráv o udržitelnosti vydaných v ČR a vydaných v celé EU, kterých bylo 300.

O konkrétní zkušenosti se sestavováním zprávy o udržitelnosti neboli ESG zprávy se podělily Klára Šípová ze společnosti Colt CZ Group SE a Denisa Pozníčková z Komerční banky.

Vita Ramanauskaité, vedoucí oddělení udržitelnosti v Accountancy Europe, se zúčastnila naší konference již potřetí, čehož si velmi vážíme. Své vystoupení zaměřila na Omnibus. Především na to, jak Omnibus mění standardy pro podávání zpráv o udržitelnosti. Uvedla také, jaký je očekávaný časový harmonogram dalších jednání s tím, že konečná dohoda se očekává na přelomu roků 2025 a 2026.

O vývoji v právní úpravě vykazování udržitelnosti informoval Jiří Pelák, ředitel odboru Účetnictví, oceňování a souvisejících odborných profesí na Ministerstvu financí ČR. Stejně jako Ladislav Mejzlík zmínil sněmovní tisk č. 783 obsahující návrh zákona, který má novelizovat stávající zákon o účetnictví a zákon o auditorech.

Poslední blok konference patřil pohledu regulátora a dohledového orgánu. O zprávách o udržitelnosti a roli České národní banky hovořil Petr Gavlas z odboru regulace finančního trhu II, sekce regulace a mezinárodní spolupráce, a zaměřil se především na Obecné pokyny ESMA o vynucování informací o udržitelnosti (GLESI). O dohledu nad ESG reportingem hovořila Eva Racková z Rady pro veřejný dohled nad auditem.

Prezentace všech vystupujících najdete na webu konference: ESG Reporting: první zkušenosti a co dál.

Zbývá ještě odpověď na otázku: co bude s ESG dál?

Udržitelnost je trend, který nemizí, spíše naopak. Evropský parlament sice schválil odložení uplatňování požadavků směrnice CSRD na podávání zpráv o udržitelnosti pro druhou a třetí vlnu podniků o dva roky, avšak řada podniků je již na ESG reporting připravena a může zprávy o udržitelnosti vydávat dobrovolně. Povinné sestavování a ověřování zpráv o udržitelnosti je pouze časově posunuto a za několik let bude realitou a běžnou součástí zveřejňovaných infomrací. 361 auditorů či auditorských společností jsou na ověřování zpráv o udržitelnosti připraveni a další se připravují.

Zpráva o udržitelnosti může mít i 400 stran! Naše doporučení pro čtenáře takové zprávy je: ujistěte se, že byla taková zpráva ověřená auditorem zapsaným v rejstříku KA ČR, než ji začnete číst.

Letos jste si o konferenci mohli přečíst i 23. června v tištěných Hospodářských novinách, kde jí byla věnována celá jedna strana. A článek vyšel samozřejmě i on-line: Auditoři jsou na ověřování zpráv o ESG připraveni.

O konferenci se dozvěděli i ti, kdo sledují sociální sítě, konkrétně o ESG konferenci byly zveřejněny posty na LinkedIn, X a Facebooku.

Autor