Vážené kolegyně a kolegové,
konec roku není jen začátek auditorské sezóny či doba, kdy auditoři obchází inventury u svých klientů, ale doba bilancování jak pracovních, tak osobních úspěchů uplynulého roku a vytváření plánů do roku nového.
Rád bych vám všem nejprve poděkoval za vaši práci, která není jen službou našim klientům, ale je prováděna ve veřejném zájmu, vytváří důvěru ve společnosti, a snižuje tak transakční náklady v ekonomice. Zároveň bych chtěl poděkovat za vaši podporu auditorské profese a Komory auditorů ČR, kterou jste vyjádřili svou aktivní účastí na jednání listopadového sněmu.
Prezidium Komory auditorů ČR vstoupilo po listopadovém sněmu v nezměněném složení do svého druhého dvouletého funkčního období.
Co jsme udělali a v čem budeme pokračovat
Transpozice novely směrnice EU k vykazování podnikové udržitelnosti (CSRD) do českého zákona o účetnictví a zákona o auditorech pověřila auditory ověřováním zpráv o udržitelnosti a zároveň uložila komoře vytvořit vzdělávací a zkouškový systém auditorů pro tuto oblast označovanou jako ESG. Splnění tohoto úkolu znamenalo kromě zajištění lektorů, přípravy školení a testů také úpravy informačních systémů komory a online rejstříku auditorů na webu KA ČR tak, aby umožňoval vyhledávat auditory s oprávněním k ESG. V okamžiku, kdy píši tento úvodník (tj. na konci roku 2024), má již 176 auditorů a auditorských společností oprávnění ověřovat zprávy o udržitelnosti. Ve školení, testování a vydávání osvědčení pro ESG budeme pokračovat intenzivně i v roce 2025 a věřím, že do jeho konce budou držiteli tohoto osvědčení všichni stávající auditoři.
V oblasti kontinuálního profesního vzdělávání stojí za to zmínit, že se komora vrátila k tradici dvoudenních seminářů, jejichž přínosem není jen samo vzdělávání, ale také možnost osobního setkání a výměny zkušeností mezi auditory. V oblasti ESG jsme zorganizovali v prostorách Likešovy auly VŠE v Praze dvě konference (v roce 2023 a 2024), které byly bezplatné, započítávané do KPV, propojily auditorskou obec s odbornou veřejností a založily tradici, ve které budeme pokračovat. Významné bylo také zvýšení podílu online seminářů, které umožnily auditorům absolvovat zejména prioritní vzdělávací témata, například nový zákon o účetnictví.
Vysokou prioritu v činnosti komory měly změny v oblasti vnějších vztahů, které považuji za důležité právě pro prezentaci významu auditorské profese a také získávání nových uchazečů o ni. Provedli jsme kompletní redesign grafické prezentace komory, což se projevilo od podoby prezentací, bannerů, propagačních materiálů a časopisu až po podobu webových stránek. Webové stránky komory nezměnily jen grafickou podobu, ale jsou nyní responzivní a mění svoje uspořádání podle toho, zda se na ně díváte z PC, tabletu nebo mobilu.
Reorganizovali jsme také vydávání časopisu Auditor, který je jako měsíčník v plně digitální podobě, a v tištěné podobě jsme zahájili vydávání časopisu Auditing, který se jako čtvrtletník může podrobněji a ve větším rozsahu věnovat jednotlivým odborným tématům. Digitalizace časopisu Auditor přinesla kromě moderní formy také významnou úsporu nákladů na tisk a zejména distribuci časopisu k auditorům.
V novém roce komora počítá s dalším pokračováním a rozvojem aktivit v oblasti PR například v kampani #StaňSeAuditorem zaměřené na získání nových uchazečů o auditorskou profesi a nebo na větší mediální prezentaci auditorské profese.
Přestože komora čelila v průběhu roku 2024 odchodu dvou klíčových pracovníků z oddělení metodiky, považovali jsme monitorování legislativního procesu, připomínkování a podíl na přípravě právních předpisů, odpovídání na dotazy auditorů a metodickou podporu práce odborných výborů komory za klíčový úkol komory, ve kterém budeme pokračovat i v budoucnosti. Získání nových pracovníků do této oblasti je nyní naší prioritou a budu rád, pokud by se chtěl kdokoliv z vás nebo vašeho okolí to této práce zapojit.
Zkouškový systém KA ČR se po 30 letech fungování postupně dostal do stavu, kdy je roztříštěn do 12 dílčích zkoušek (víc už jich podle stávajícího zákona nemůže být), je časově a finančně náročný jak pro uchazeče, tak i pro komoru a nemá v tomto ohledu srovnání mezi všemi zákonem regulovanými komorami v ČR. Výkoný výbor komory se proto rozhodl pro zásadní reformu zkouškového systému, která nebude spočívat jen v jejich formální podobě (například dokončení jeho digitalizace), ale zejména v reformě struktury a obsahu zkouškového systému. Inspirovali jsme se zkouškovými systémy v anglosaských zemích, vytyčili si hlavní cíle a zásady fungování nového zkouškového systému a zahájili práce na detailním návrhu jeho budoucí podoby, kterému říkáme „blueprint“. Dokončení této reformy bude vyžadovat řadu kroků, které nejsou jen pod kontrolou a v moci komory, ale budou vyžadovat změnu vnitřních předpisů komory a také novelu příslušných ustanovení zákona o auditorech. Věříme, že nový systém v budoucnosti zprůchodní vstup do profese a přinese jeho vyšší efektivnost pro všechny zúčastněné.
Osobně bych si přál modernizovat řadu věcí ve vnitřním fungování úřadu komory, které by si zasloužilo vyšší míru digitalizace a elektronické komunikace. Zároveň bych si přál, aby bylo fungování úřadu komory jak k auditorům, tak i směrem k veřejnosti (pokud je to možné) pro klientské a přátelské, bez zbytečně úředního tónu a byrokracie. Jedná se o proces, který není možno vynutit či zajistit nějakým jednorázovým opatřením, ale postupnými drobnými změnami. Jistě jste zaregistrovali, že 1. června 2024 byl jmenován novým ředitelem úřadu komory Martin Dvořák, který má účetní a ekonomické vzdělání, absolvoval auditorské zkoušky a byl auditorem. Přišel na komoru z vedoucí pozice v ekonomickém oddělení Národního divadla a věřím, že nejen odborné předpoklady budou výhodou v jeho práci na komoře a při našem úsilí změnit její vnitřní fungování a to, jak se na ní dívají auditoři a veřejnost.
V neposlední řadě zmíním naši aktivní spolupráci s mezinárodními profesními organizacemi (IFAC, AE a ACCA) a s komorami auditorů jiných zemí, zejména pak zemí Visegradské 4. Za zásadní považuji úspěšnou nominaci prvního viceprezidenta Komory auditorů ČR Milana Bláhy, kterého valná hromada Accountancy Europe zvolila 11. prosince 2024 na čtyřleté funkční období svým viceprezidentem. Přinese nám to užší kontakt s vývojem auditorské profese v Evropě a její regulací v EU a také větší možnost tento vývoj ovlivňovat.
Na co se zaměříme v roce 2025
Kromě činností, které patří ke standardním funkcím komory, se budeme v roce 2025 zaměřovat zejména na personální doplnění neobsazených pozic v oddělení metodiky a kontroly kvality auditorské činnosti. Již jsme zahájili první jednání o modernizaci a rozvoji vnitřního informačního systému komory tak, abychom digitalizovali další oblasti a vylepšili jeho fungování v jeho existujících částech. Slibujeme si od toho zjednodušení a zefektivnění komunikace s auditory a uchazeči o auditorskou profesi a také úspory ve vnitřním fungování komory. Pokrok digitalizace plánujeme i v dalších oblastech, jako jsou online školení před zkouškou či v rámci KPV, dokončení reformy a digitalizace zkoušek, prezentace auditorů na sociálních sítích, multimediální prezentace komory apod.
Kromě seminářů v rámci KPV rozšíříme nabídku Komory o odborné akce, které budou pro auditory bezplatné a budou mít podobu konferencí. V příštím roce to bude již třetí ročník konference ESG (červen) a první ročník auditorské konference (září), kde se budeme věnovat aktuálním problémům auditorské profese.
Určitě bych mohl zmínit řadu dalších oblastí, na které se komora zaměřila v uplynulém roce a které budou její prioritou v roce následujícím, ale ona realita a praktický život může přinést takové změny a úkoly, o kterých dnes nic nevíme. Věřím, že jsme na ně připraveni a zvládneme je, protože úspěch je vlastně výsledkem řízení rizik a schopností reagovat na změny. Proto vám přeji, abyste ve své auditorské praxi byli schopni vždy předvídat možná rizika a podařilo se vám zvládnout všechny změny, které vám auditorská praxe přinese.
PF 2025
Na závěr bych vám rád poděkoval za vaši důvěru a dobrou spolupráci, bez které by komora nemohla fungovat, a do roku 2025 vám jménem Komory auditorů ČR přeji hodně zdraví, spokojenosti, osobních úspěchů a těším se na další spolupráci.