Rád bych vás stručně informoval o činnosti výboru pro veřejný sektor (VVS) v posledních měsících a závěrem přidal pár osobních poznámek.
Jako obvykle bylo nejvíce pozornosti věnováno přezkoumávání hospodaření územních samosprávných celků. Přestože s ministerstvem financí i nadále diskutujeme některé sporné záležitosti, mimo jiné požadavky na dokumentaci a požadavek na uvádění opravených chyb a nesprávností ve zprávě o přezkoumání, domnívám se, že jsme v řadě ohledů dospěli ke shodě a na postup provádění přezkoumání hospodaření máme podobný názor. Problematice přezkoumávání však bude třeba i nadále věnovat náležitou pozornost, protože i v letošní zprávě MF ČR o výsledcích dozorů nad přezkoumáním se vedle marginálních nedostatků, jimž není třeba věnovat zvláštní pozornost, objevují i informace o nekvalitně provedených přezkoumáních některými našimi kolegy.
Výbor pro veřejný sektor se v posledním roce přirozeně zabýval i další agendou: aktualizacemi metodických pomůcek, připomínkováním legislativy, seznamováním s pokroky mezinárodní standardizace IPSAS, publikováním v našich časopisech a dalšími oblastmi.
A jaká nová témata nám přinese budoucnost? V poslední době se dostává na pořad dne problematika ESG ve veřejném sektoru, připravují se ESG standardy IPSAS. Domnívám se tudíž, že se právě tato problematika v dohledné době dostane na pořad jednání našeho výboru.
Milé kolegyně a kolegové, mé členství ve výkonném výboru komory před pár dny skončilo, a tím je s přestávkou dvou let rovněž završeno mé působení ve funkci předsedy výboru pro veřejný sektor, nemýlím-li se, od roku 2008. Stát se předsedou výboru byla pro mě výzva. Do té doby jsem se totiž zabýval především podnikatelským sektorem. Výjimkou byla účast na překladu mezinárodních účetních standardů pro veřejný sektor (IPSAS). Teprve se zkušenostmi získanými během mého působení ve VVS a v pracovní skupině pro veřejný sektor Accountancy Europe jsem dospěl k názoru, že účetnictví a výkaznictví účetních jednotek veřejného sektoru je z podstaty věci komplikovanější disciplína než účetnictví podnikatelských jednotek. Vztahy, na nichž jsou založeny transakce a události ve veřejném sektoru, se totiž ve srovnání s podnikatelským prostředím odvíjejí od odlišných cílů, motivů, cyklů a zainteresovaností různých skupin obyvatel. Závěrem bych rád na tomto místě poděkoval všem stávajícím i dřívějším členům VVS za práci, jíž nemálo přispěli k rozvoji naší profese v prostředí veřejného a neziskového sektoru, jakož i zaměstnankyním a zaměstnancům KA ČR, kteří výboru ochotně pomáhali a s výborem spolupracovali.