Když jsem přemýšlela, jak charakterizovat práci výboru pro účetní výkaznictví za poslední rok, došla jsem k závěru, že mohu říct: po několika intenzivních letech jsme se vrátili k normálu. Asi nepřekvapí, že jsme se i nadále hodně zabývali návrhem nového zákona o účetnictví, ale také návrhy interpretací Národní účetní rady a pak tradičními úkoly výboru, jako je aktualizace metodické podpory, příprava příspěvků do newsletteru Auditor nebo odpovídání na dotazy auditorů, které na komoru přicházejí.
Jakkoliv se mohl před pár lety jevit „Nový zákon o účetnictví“ jako relativně jednorázový projekt, ve skutečnosti se stal stálým bodem na programu jednání výboru. A začíná být jasné, že to takto bude ještě nějaký čas – když si spočítám, kdy by mohl nový zákon platit. Tím, jak se návrh stával stále jasnějším, snižovala se v průběhu roku intenzita, s jakou jsme informace o něm diskutovali, a teď zažíváme tak trochu klid před bouří. Znění zákona má už ministerstvo financí v zásadě připravené. Avšak další etapa po dokončení legislativního procesu, kdy se budou muset všichni na nový zákon před jeho účinností připravit, bude představovat další intenzivní práci. A v tuto chvíli bohužel stále nemáme detailní návrhy prováděcích vyhlášek.
Stále platí, že díky očekávání změn, které přinese nový zákon o účetnictví, se toho v současných českých účetních předpisech (skoro se mi chtělo napsat ve „starém“ zákoně o účetnictví) moc nemění. Dochází pouze k implementaci požadavků EU a mezi nimi ryze účetní otázky v podstatě žádné nejsou. Mohlo by se tedy zdát, že nám ve výboru práce ubývá. Naštěstí Národní účetní rada stále připravuje nové návrhy interpretací, které buď reagují na aktuální otázky, nebo již předvídají některé budoucí změny a jsou koncepčnějšího charakteru.
Na závěr chci ještě přitáhnout vaši pozornost k právě probíhajícímu projednávání několika změn našeho stávajícího zákona o účetnictví, ke kterým se komora už detailně vyjádřila po jejich zveřejnění. V době, kdy píšu tento úvodník, ještě stále nevíme, jestli a jak se některé požadavky zákona změní. Navrhované změny se týkají druhé a třetí vlny povinného vykazování udržitelnosti, inflační indexace limitů pro kategorizaci účetních jednotek a také povinnosti auditu malých účetních jednotek. Zrušení povinnosti auditu u malých účetních jednotek odpovídá trojnásobnému zvýšení limitů pro povinný audit, což velmi pravděpodobně přinese řadu negativních dopadů, z nichž některé se budou projevovat až s odstupem času.
Přesto, nebo možná právě proto, vám chci popřát krásné léto, kdy my, auditoři, dobíjíme baterky.