DomůHugo & SallyHugo a Sally se baví o reakcích na rizika – ve vazbě...

Hugo a Sally se baví o reakcích na rizika – ve vazbě na aktuální poznatky z kontrol kvality 1

Reakce na vyhodnocená rizika

Ahoj Sally, slyšel jsem, že proběhla dohlídka kontroly kvality. Jak jsme dopadli?

Bohužel jsme měli nález prakticky v každém aspektu auditu. Nicméně je tam jedno obecné téma, a to v oblasti reakcí na rizika. Zjištění jsou v zásadě ve třech oblastech – reakce na vyhodnocená rizika, analytické testy věcné správnosti a audit účetních odhadů.

Reakcím na vyhodnocená rizika jsme se již několikrát věnovali[1]. Kde viděli kontroloři prostor pro naše zlepšení?

Kontroloři nebyli schopni vždy ze spisu pochopit, jaké testy jsme ve vztahu k identifikovaným rizikům naplánovali a provedli. Buď tento vztah nebyl popsán, popř. pokud byl zdokumentován, tak nebyl v souladu s požadavky standardů. Příkladem je posouzení vnitřních kontrol u rizik významné nesprávnosti.

Kdysi jsme si vysvětlovali, že pro kontrolu související s významným rizikem sice nemusíme vždy testovat její provozní účinnost, a taky to příliš neděláme, ale musíme zdokumentovat samotné posouzení nastavení a zavedení této kontroly.

Přesně. U zakázky, kdy auditujeme e-shop, nám dále argumentovali, že její audit není prakticky proveditelný, pokud dostatečně neotestujeme kontroly v oblasti IT. Museli jsme uznat, že vzhledem k závislosti klienta na informačních systémech a velkému množství transakcí nehmotného charakteru, ke kterým z principu neexistují jiné doklady, mají pravdu.

U rizik významné nesprávnosti bývaly problémy s určením charakteru a výběrem vzorku. Jsme na tom lépe?

Těžko říci. Z protokolu vyplývá, že jsme buď nezohlednili výši rizika na velikost vzorku, nebo zohlednili, ale test neprovedli, nebo provedli, ale bohužel nevyhodnotili správně výsledek. A přitom jde většinou o rutinní záležitosti. Dále jsme měli chyby v kontrole účetní závěrky před zveřejněním. Kde bys tipoval nedostatky?

Správnosti čísel se věnujeme docela poctivě. Tipnul bych si chybějící údaje v příloze?

Zcela správně. Bohužel i když riziko významné nesprávnosti u závěrek dle českých účetních předpisů není obvykle vysoké, tak se stalo, že jsme přehlédli chybějící rutinní body přílohy. Navíc v případech, kdy z různých důvodů existovalo více verzí přílohy, jsme nezkontrolovali tu konečnou. A ta pak nevázala na čísla ve výkazech.


[1] V časopise Auditor č. 7/2019, 9/2021 a 10/2022.

Karel Charvát
Karel Charvát
člen Výboru pro metodiku auditu KA ČR