DomůUdálostiNárodní účetní rada oslavila 25 let

Národní účetní rada oslavila 25 let

Národní účetní rada oslavila v pondělí 22. dubna 2024 v reprezentačních prostorech Senátu Parlamentu České republiky 25. výročí svého založení. Komora auditorů měla tu čest se oslav účastnit a coby zakládající člen radě srdečně poblahopřát, poděkovat za odvedenou práci a popřát mnoho zdaru do budoucích let.

Mezi více než 100 hosty byly významné osobnosti ze sféry účetnictví, daní a auditu. Oslavy zahájil Radek Neužil za Komoru daňových poradců ČR, po němž pronesli pár slov i senátor Lukáš Wagenknecht nebo Stanislav Kouba za ministerstvo financí.

Současná předsedkyně Národní účetní rady a prezidentka Svazu účetních, Magdalena Králová, krátce shrnula historii Národní účetní rady a její důležitou roli ve společnosti. NÚR plní dle jejích slov nenahraditelnou roli coby opora i odborný oponent ministerstva financí, kultivuje účetní prostředí a přináší témata, na která narážejí odborníci v praxi. Předsedkyně zdůraznila, že účetnictví má sloužit navenek i dovnitř pro řízení a hladké fungování společnosti, a poděkovala Svazu účetních, zakladatelům NÚR i Ministerstvu financí ČR za hladkou a přínosnou spolupráci.

Na její slova navázal prezident komory auditorů Ladislav Mejzlík srdečným poděkováním všem, kteří se podíleli na tvorbě dnes již 49 interpretací, a podotkl, že spolupráce zejména s ministerstvem financí je v současnosti nejlepší, jakou kdy zažil. Zavzpomínal na zakladatele Národní účetní rady a ocenil, že se podařilo po celých 25 let udržet interpretace konzistentní, nestranné a na vysoké úrovni, takže jsou právem považované za cenné příklady best practice. V závěru svého projevu apeloval na všechny přítomné, aby spojili síly a pomohli dovést tolik potřebnou reformu účetnictví v podobě nového zákona do zdárného konce.

Vystoupila také prezidentka Komory daňových poradců, Petra Pospíšilová, a rovněž poděkovala všem, kdo se na interpretacích podílejí, za jejich neplacenou, dobrovolnou a vysoce odbornou práci, kterou odvádějí ve svém volném čase a se skutečně obdivuhodnými výsledky.

Nakonec k účastníkům promluvil David Procházka, který působí jako vedoucí katedry finančního účetnictví a auditingu Fakulty financí a účetnictví VŠE v Praze, a zdůraznil význam dlouhodobého vzdělávání pro účetní a auditorské profese.

Formální část oslav zakončilo hudební vystoupení klavíristky Andrey Mottlové Vavrušové.

Po oslavě následovala živá diskuse hostů při slavnostním rautu a komentovaná prohlídka prostor Senátu Parlamentu ČR. Odpoledne proběhlo ve velmi příjemné atmosféře a komora auditorů si velmi váží příležitosti oslavit s Národní účetní radou tak významné jubileum.

Všechny fotografie z ruky Daniela Hamerníka naleznete na webu Národní účetní rady: https://nur.cz/fotogalerie/oslava-25-let-nur-v-senatu-2024/

Autor