DomůÚvodníkDodatek k auditorskému oprávnění (ESG) lze získat do konce roku 2026

Dodatek k auditorskému oprávnění (ESG) lze získat do konce roku 2026

Článek byl aktualizován 20. 5. 2025.

V mém minulém úvodníku, který vyšel v čísle 4/2024, jsem vás jako předseda výboru pro správu profese informoval o postavení a vymezení působnosti tohoto výboru, o vývoji počtu auditorů a auditorských společností a o trendech, kterými se věkově i regionálně vyvíjí členská základna.

Dnes bych se rád zmínil o další činnosti, kterou má Výbor pro správu profese KA ČR v gesci a která je v současné době velmi aktuální, a tou je vydávání oprávnění ESG pro stávající auditory. Novelou zákona o auditorech platnou od 1. ledna 2024 byl rozšířen předmět auditorské činnosti o problematiku ověřování zpráv o udržitelnosti (ESG). V přechodných ustanoveních této novely byly stanoveny i podmínky pro vydání těchto oprávnění stávajícím auditorům.

Výkonný výbor KA ČR v souladu s touto novelou stanovil, že auditorům, kteří byli či budou zapsáni v rejstříku auditorů nejpozději 31. prosince 2025, budou po splnění následujících tří podmínek vydány dodatky k oprávnění (ESG). Tito auditoři budou moci od data vydání dodatku poskytovat auditorské služby v plném rozsahu stanoveném zákonem o auditorech po jeho novele platné od 1. ledna 2024 (tj. včetně ověřování zpráv o udržitelnosti – ESG).

První podmínkou je skutečnost, že auditor absolvuje v období od 1. ledna 2024 do 31. prosince 2026 minimálně 40 hodin vzdělávání v oblasti ESG. K realizaci této podmínky stanovila komora na toto vymezené období problematiku ESG jako prioritní vzdělávací téma (PVT1) a výbor pro kontinuální profesní vzdělávání postupně od jara loňského roku organizuje vzdělávací kurzy v této oblasti. KA ČR připravila v roce 2023 první ročník ESG konference (Jste připraveni na ESG?) v prostorách VŠE v Praze. Dále komora uspořádala v červnu 2024 konferenci s názvem ESG reporting a jeho audit: mýty a fakta. Konference zaměřená na ESG se bude konat i letos. Bude mít název ESG Reporting: první zkušenosti a co dál, proběhne 11. června a auditorům se bude účast na konferenci započítávat do KPV v rozsahu 3 hodin. V rámci plnění PVT1 by měl být auditor proškolen jak v oblasti taxonomie problematiky ESG, tak i v oblasti praktických auditorských aplikací.

Druhou podmínkou je ověření znalostí auditora v oblasti ESG. Komora ke splnění této podmínky zřídila všem auditorům přístup k testům ESG v rámci e-learningového systému na platformě Competent. Auditor se může sám rozhodnout, zda bude absolvovat
pět dílčích testů nebo jeden souhrnný test. Testy nejsou časově omezeny a jejich úspěšné složení je limitováno datem 31. prosince 2026.

Třetí podmínkou je podání žádosti auditora o vydání dodatku k oprávnění (ESG) s prohlášením, že splnil předchozí podmínky pro vydání oprávnění doložené potvrzením o těchto skutečnostech. Vzor této žádosti je k dispozici na webu komory v sekci Pro členy / Formuláře. Z důvodu jednoznačné identifikace auditora a z důvodu snížení administrativní náročnosti (není nutný ověřený podpis) komora u tohoto podání stanovila, že žádost zašle auditor komoře datovou schránkou.

Pro auditory, kteří získají auditorské oprávnění 1. ledna 2026 a později, je v souladu se zákonem o auditorech možný pouze jediný postup, aby mohli ověřovat zprávy o udržitelnosti, a to úspěšné složení dílčí části auditorské zkoušky z ESG a absolvování osmiměsíční odborné praxe v oblasti ESG.

Autor