DomůÚvodníkNabídka vzdělávacích akcí je pestrá

Nabídka vzdělávacích akcí je pestrá

Zase tu máme začátek dalšího školního roku a tradiční úvodník ze vzdělávání. Plně odpočatí a nabití energií se můžeme vrhnout do dalšího víru vzdělávání, který pro vás připravujeme.

Jak všichni víte, v loňském roce byla vůbec poprvé vyhlášena hned dvě prioritní vzdělávací témata. PVT1 v návaznosti na implementaci evropské legislativy v oblasti ESG a PVT2 reagující na nový zákon o účetnictví a související účetní předpisy.

První pololetí letošního roku bylo zejména ve znamení ESG vzdělávání. Oblast ESG je výzvou ve všech oborech, kterých se dotýká, a to zejména proto, že je to pro většinu zúčastněných tak trochu krok do neznáma. Věřím, že my jsme tuto výzvu zvládli se ctí. Pod vedením podvýboru pro ESG vedeného Petrou Jirkovou Bočákovou a s významnou podporou specialistů v oblasti ESG z velké čtyřky jsme tak byli do dnešního dne schopni vám nabídnout více než požadovaných 40 hodin vzdělávání v oblasti ESG. Přehled těchto akcí najdete zde: Prioritní vzdělávací téma 1 (ESG) přehledně. K okamžiku, kdy píši tento úvodník, bylo komorou vydáno auditorům i auditorským společnostem celkem 23 oprávnění k ověřování zpráv o udržitelnosti. Ale toto je jen začátek. ESG budete v naší nabídce ve zvýšené míře nacházet i do budoucna.

Kromě vzdělávacích akcí zorganizovala komora také druhý ročník konference k ESG, jejímž hlavním cílem bylo seznámit s problematikou ověřování zpráv o udržitelnosti nejen auditory, ale také širokou veřejnost. Konference se setkala s pozitivním ohlasem a věříme, že se nám ji podaří uspořádat i příští rok, tj. třetí ročník.

Lhůta pro splnění PVT2, která byla původně stanovena na rok 2024, byla s ohledem na odložení účinnosti nového zákona o účetnictví na 1. leden 2026 prodloužena o jeden rok, a můžete tedy PVT2 splnit i v průběhu roku 2025. Pro započtení do PVT2 nabídneme v druhé polovině roku prezenční školení i webináře k aktuálnímu stavu přípravy nového zákona o účetnictví. V návaznosti na vývoj přípravy zákona a související legislativy budeme zařazovat další kurzy, pravděpodobně však až v prvním pololetí následujícího roku.

Vloni na podzim se podařilo úspěšně navázat na dřívější tradici dvoudenních výjezdních školení. Letos 25. a 26. listopadu proběhne opět dvoudenní seminář pořádaný ve spolupráci s výborem pro SME/SMP (najdete ho na webu komory v nabídce vzdělávání). I tentokrát přinese řadu témat, která ocení zejména menší auditoři a jednotlivci, jako jsou aktuální vývoj legislativy, oblast řízení kvality, nový ISA 600 atd. Kromě vzdělávání přinese tento formát i prostor pro vzájemné setkávání auditorů, neformální diskuse a výměnu zkušeností v příjemném prostředí hotelu Dvořák v Táboře.

Nově letos proběhnou i školení zaměřující se na užívání excelu při auditu. Společně s výborem pro SME/SMP pracujeme na přípravě semináře, kde budete moci získat informace k různým software pro auditory, nejvíce zastoupeným na našem trhu. To vše vedle naší nabídky pokrývající standardní témata.

Věřím, že nabídka vzdělávacích akcí je pestrá a většina z vás si svá témata najde. Přesto budeme jako vždy rádi, když se s námi podělíte o svá přání a tipy, jak bychom mohli nabídku rozšířit. A protože ještě nejsme tak daleko, aby školení připravila a přednesla umělá inteligence, budeme vděčni za vaše návrhy a tipy na zkušené lektory.

Na závěr bych ráda poděkovala všem, kteří se významnou měrou podílí na přípravě vzdělávacích akcí – lektorům za dodání školení samotných, kolegyním z oddělení vzdělávání za organizaci bezproblémového průběhu a oddělení metodiky za významnou podporu při revizi školících materiálů v oblasti auditních témat.

Děkuji za přízeň a přeji co nejklidnější nadcházející auditní sezónu 2024!

Autor